prodejna se zdravou výživou a biopotravinami
Pohanka.jpg
Pohanka je znovuobjevovanou potravinou, která v kuchyni našich babiček byla docela běžná. Je chutná i zdravá, poskytuje užitečné i zdraví prospěšné látky.

Pohanka jedlá (Fagopyrum esculentum) je až metr vysoká vzpřímená jednoletá rostlina. Pochází pravděpodobně z Číny. Dnes se ve velkém rozsahu pěstuje v USA, Kanadě, Francii, Rusku i na Ukrajině.

Využívá se hlavně pro plody - tmavohnědé trojboké nažky. Ty jsou nutričně cenné a po opražení mají jemně oříškovou chuť. Obsahují sacharidy, bílkoviny, zdraví prospěšné tuky, vlákninu, vitamíny skupiny B, velké množství vápníku, draslíku a fosforu.


Neměly bychom ale opomenout i to, co z pohanky zbyde při loupání - a to její slupky. Ty se používají k přípravě pohankového čaje a odvaru, jelikož obsahují vysoké množství rutinu - vitamínu P, který je důležitý pro cévní pružnost. Používají se také jako náplň polštářů a matrací, kde pohanka napomáhá proti bolestem krční páteře, zad, ramen, hlavy, proti migréně, nespavosti, revmatickým obtížím či bolestem kloubů.
UI0qO4hCt1B1osSfnrDk9RfI2Mr9NQPTQRp1T4YyNLM&width=228.jpg
xolqikiHAb1D6tRmbYHloIse-84fNYzgqKsi8qDZ5cE&width=278.jpg
8qXl6_Rirsq58M7ArPIXv0jRSpxYirXOucV32aqkkXU&width=278.jpg
LiW4D_wIw6e-Hmh1aE1u78MxKxma-XSplWEA9aRDEas&width=190.jpg
autor: cyd
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one